History of the Consulate General

Zoom + - Bookmark and Share

In 1968 an Honorary Consulate for Lebanon was established in Melbourne.

In 1978 it was replaced with a career Consulate.

In 1982 the Lebanese Cabinet of Ministers decided to raise the representation level in Melbourne to a Consulate-General and a decree was issued to that effect on 25/3/1983.

Following are the details of all the Consuls who took charge of the consulate since 1968 until now.


Mr. Joseph Mansour                     Honorary Consul

Mr. Joseph Batrouney                   Honorary Consul

Mr. Louis Fleyfel                            Honorary Consul

Mr. Mounir Khreish                      Consul (Aug 79 - 19/7/1980)

Mr. Hesham Demashkieh              Consul-General (20/7/80 - 15/6/1983)

Mr. Joseph Sayah                           Consul a.i. (16/6/83 - 15/2/1984)

Mr. Adnan Mansour                      Consul-General (16/2/84 - 22/7/1984)

Mr. Joseph Sayah                           Consul-General a.i.  (23/7/84 - 10/7/1986)

Mr. Moustapha Moustapha           Consul-General (19/7/86 - 12/12/1990)

Mr. Tony Badaoui                          Consul-General (13/12/90 - 6/11/1996)

Dr. Jean Daniel                               Consul-General (7/11/96 - 1/8/1999)

Dr. Tannous Aoun                          Consul-General (2/8/99 - 25/2/2002)

Mr. Ghattas El-Hakim                   Consul-General (26/2/02 - 11/2/2006)

Mr. Jean Makaron                         Consul-General (12/2/06 - 30/7/2007)

Mr. Mohammed Skayni                 Consul-General a.i.  (31/7/07 - 27/4/2009)

Mr. Henri Castoun                         Consul-General (28/4/2009 - 6/8/2012)

Mr. Ghassan El Khatib                  Consul-General (7/8/2012 – 20/1/2018)

Mr. Ziad Itani                                 Consul-General (21/1/2018 – Current)

Last Modified Date 18/09/2018 - 05:35 AM
All rights reserved ©     |  Legal notice  |  About us  |  Contact us  |  Sitemap